Пуровер або фільтр-кава. Індивідуальність кожної чашки

Пуровер або фільтр-кава. Індивідуальність кожної чашки

2024-03-29 13:37:01 +0200Rivershop Work

Що таке пуровер?

Пуровер (з англ. "pour-over") - це метод приготування кави, в якому гаряча вода рівномірно проливається через помелені кавові зерна. Цей процес дозволяє екстрагувати смак і аромат кави, створюючи чистий і якісний напій. Переважно, щоб відділити кавові частинки від напою, використовується будь-який щільний матеріал – фільтр. Фільтри можуть бути будь-які: паперові, тканинні чи навіть металічні. Найбільш популярними пуроверами вважаються Hario V60, Chemex, Cafec Flower Dripper, Kalita Wave або Aeropress, кожен з яких має свої особливості і впливає на смак кави.

Ця техніка широко використовується в Європі з 1900-х років, а в інших країнах - набагато довше, але в останні роки вона була "перевідкрита" рухом любителів спешалті кави.

Особливість фільтру

У порівнянні з іншими методами заварювання, цей спосіб вирізняється чистотою та глибиною смаку. Тому заварювання моносортів рекомендується саме за допомогою пуроверу, оскільки він дозволяє смакам і ароматам розкритися повністю.

Хороша фільтр-кава є чистою, прозорою та однорідна. Це відбувається тому, що вода витягує негативні ароматичні речовини та інші компоненти, що можуть впливати на смак напою. Фільтр утримує ці речовини, створюючи бездоганну чашку.

Під час заварювання цим способом на кінцевий результат впливають три змінні, які залежать одна від одної.

 1. Помел кави. Чим дрібніший помел, тим більше екстрагується речовин. Це пов'язано з тим, що площа дотику збільшується і вода повільніше проходить через дрібні частинки кави.
 1. Час контакту. Це не тільки час протікання води через мелену каву. Це також той час, який ми витрачаємо на вливання (додавання води). Можна збільшити час заварювання, наливаючи воду дуже повільно. Відповідно, цим самим ми збільшимо рівень екстракції.
 1. Кількість кави. Що більше меленої кави у фільтрі, то довше через неї проходитиме вода і тим самим збільшиться час контакту.

Виходячи з цих фактів, можна зрозуміти, що вкрай важливо дотримуватися співвідношення води і кави, щоб ваш напій був збалансованим, яскравим і питким.

Основи смачної чашки

Обсмажка.

Оскільки заварювання в пуровері чудово підкреслює тонкі смакові нотки та аромати, рекомендується використовувати зерно не темної та не старої обсмажки. Саме тому найкраще для цього підійде фільтр стиль обсмажування, який присутній в нашому асортименті на сайті та в крамничці Ріверсайд. Таке зерно зазвичай є яскравішим та виразнішим. А також йому притамання вища кислотність, порівняно з іншими стилями обсмажки.

Помел.

Для заварювання кави в пуровері рекомендується використовувати середній помел (medium grind), на вигляд дрібніший, ніж кристалічний цукор. Він допомагає каві не переекстрагуватись та зберегти ідеальний баланс. Ідельний час заварювання коливається в межах 2 хвилин 40 секунд.

Співвідношення (ratio).

На просторах Інтернету, ви можете знайти безліч рецептів з різним співвідношенням води для кави, але золотим стандартом є саме 1:16.6 (1 г кави на 16.6-17 г води). Авжеж, це не є «кавовим законом», але саме відштовхуючись від цієї пропорції, ви можете коригувати свій рецепт. До прикладу, якщо за таким співвідношенням кава здається водянистою, можна збільшити її кількість на декілька грам, не міняючи при цьому інших параметрів. Не бійтесь еспериментувати!

Температура води.

Оптимальна температура води для заварювання кави в пуровері зазвичай знаходиться в діапазоні від 195°F до 205°F (близько 90°C до 96°C). Це температурний діапазон, який дозволяє каві ефективно екстрагувати смакові речовини, не руйнуючи ароматичні сполуки. Чим вищий градус заварювання, тим гіркіша та незбалансована буде ваша кава. Окріп «випалює» ензими, що відповідають за кислотність. Тому дуже важливо контролювати температурний показник!

Чайник для пуровера

Швидкість, з якою вливається вода, відіграє велику роль у заварюванні кави. Щоб вода розподілялася рівномірно, є спеціальні чайники - з довгим, дуже вузьким носиком. Швидкість вливання у цьому випадку можна контролювати. Це допомагає досягти рівномірної екстракції. Крім того, такі чайники є ізотермічними. Це означає, що встановлену температуру води вони тримають довго.

Обрати електричний чайник чи той, який нагрівається на плиті - вирішувати вам, але тримайте під рукою термометр, щоб стежити за температурою.

Якщо ви не придбали чайник, в якому є можливість виставити температурний режим, буде корисним класичне правило «кавового експериментатора». Можна просто довести воду до кипіння, зачекати 1 хвилину, доки вона охолоне, та приступити до заварювання пуроверу. Якщо цього разу кава виявиться не достатньо кислотною, то наступного разу пропонуємо дати окропу більше часу на вистигання.

Рецепт від Riverside

Ratio: 18г/300мл.

 • Змеліть та зважте зерно.
 • Нагрійте воду до 94°C.
 • Помістіть у воронку паперовий фільтр та змочіть його гарячою водою. (Це допоможе позбутись картонного присмаку в каві)
 • Поставте воронку на декантер або чашку та засипте у неї змелену каву.
 • Слідкуючи за вагами, влийте 36г води, тим самим змочивши каву.
 • На 30 секунді почніть повільно вливати круговими рухами воду, доки показник на вагах не сягне 150г.
 • На 1хв. 30сек. долийте воду до 300 грам. Старайтесь лити воду на каву, а не на стінки воронки, адже так вода протече повз каву.
 • Зачекайте, поки кава дотече до кінця, а таблетка не стане сухою.
 • Вийміть паперовий фільтр та насолоджуйтесь яскравим напоєм!
 

Пуровер - це чудовий спосіб насолодитися кавою вдома та досліджувати її різні смакові відтінки. Незалежно від того, чи ви новачок у світі кави чи досвідчений бариста, він відкриє перед вами безліч варіацій для створення чудового напою!

More articles